6.5 Ideer og forslag til Konkurrencestyrelsen

Previous Page Table Of ContentsNext Page

Små og mellemstore virksomheders
deltagelse i EU-udbud i udlandet

Som sidste led i undersøgelsen har virksomhederne formuleret en række ideer og forslag til Konkurrencestyrelsens fremtidige indsats og arbejde på området. Virksomhedernes ideer og forslag er sammenfattet nedenfor :

"Mulighed for at Konkurrencestyrelsen undersøger anonymt"

"Konkurrencestyrelsen skal gøre sig mere bemærket over for mindre virksomheder, f.eks. gennem reklamer o.l."

"Der kan dårligt gøres mere. Evt. information om hvor man skal henvende sig, hvis uheldet er ude."

"Bedre information EU-udbud - gerne skriftlige. Evt. en håndbog hvor der i grove træk informeres om, hvordan man forholder sig, når man støder i problemer. Endvidere kunne man afholde seminarer."

"Rådgivning i hvordan man kan håndtere en urimelig situation uden at man ødelægger forholdet til kunden."

"Det er vigtigt at alle de store advokatvirksomheder er klar over ordningen. Jeg ringer jo først til min advokat, hvis jeg har problemer - ikke til Konkurrencestyrelsen."

"Juridisk bistand."

"Mulighed for adgang til beskrivelse af lignende sager - f.eks. via internet samt information om klagemuligheder."


1999 • © Konkurrencestyrelsen. Udgivet af Konkurrencestyrelsen, http://http://www.ks.dk/