Journal nr. 3:1120-0301-81- /fødevarer-finans/lsk
Konkurrencestyrelsen har meddelt BRFkredit, at selskabets aftaler med Forstædernes Bank A/S og Slagelse Sparekasse om formidling af realkreditlån og garantistillelse for realkreditlån formidlet til BRFkredit ikke falder ind under forbudet i konkurrencelovens § 6, stk. 1, jf. lovens § 9.
Aftalerne er indgået på grundlag af en standardaftale, som BRFkredit har forhandlet med Foreningen af Lokale Pengeinstitutter. Styrelsen har tidligere meddelt § 9-erklæringer til lignende aftaler, jf. Meddelelser fra direktøren til rådsmødet den 30. august 2000.
Ved styrelsens afgørelse er lagt vægt på, at aftalerne ikke indeholder bestemmelser om mestbegunstigelse, eksklusivitet eller andre konkurrencebegrænsende elementer, der har en sådan markedspåvirkning, at konkurrencen begrænses. Aftalerne kan opsiges med 3 måneders varsel.