Konkurrencestyrelsen har ikke fundet grundlag for at foretage sig videre i anledning af, at en kiosk har klaget over, at Bladkompagniet har forlangt en mindstedebitering på 4 stk. BT ved levering af Ekstrabladet.
Der gælder ikke nogen forpligtelse til at aftage BT sammen med Ekstrabladet. Formiddagsbladene har et samarbejde om distributionen og i den forbindelse kræves af hver forhandler et leveringsgebyr på 2,78 kr. og et mindstekøb (mindstedebitering) på 8 stk. Afhenter forhandleren selv aviserne, bortfalder kravet om gebyr og mindstedebitering.
Et leveringsgebyr på 2,78 kr. og en mindstedebitering på 8 stk. formiddagsblade kan ikke anses at indebære en begrænsning af kioskejeres konkurrencemuligheder og er derfor ikke omfattet af konkurrencelovens § 6. Der er herved ikke taget stilling til, om det nævnte samarbejde mellem de to bladhuse i øvrigt er foreneligt med konkurrencelovens bestemmelser, hvilket udtrykkeligt er meddelt parterne.